Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kuruyemiş, Kayısı ve İncir
#1
Kuruyemiş ürünlerini günümüzde keyfi olarak, atıştırmalık olarak tüketmekteyiz fakat faydaları göz önünde bulundurulduğunda kuruyemişler vücudumuz için de oldukça önemlidir. Besin değerleri açısından da oldukça yüksek değerlere sahiptirler. Dolayısıyla sağlıklı beslenme söz konusu olduğunda atıştırmalık, bir avuç olacak kadar tüketmek oldukça faydalıdır fakat besin değerlerinin yüksek olmasından dolayı fazla tüketilirse de kolesterol gibi rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Özellikle fındık, fıstık, badem gibi ürünlerde protein değerlerinin oldukça yüksek olmasıyla beraber doğal da olsa yağ oranları da yüksektir. Dolayısıyla bahsedildiği üzere atıştırmalık olarak tavsiye edilmektedir.

Kuruyemişlerle beraber kayısı ve incir tüketmek de oldukça bedene iyi gelmektedir. Kuruyemişler gibi kayısı ve incirlerin de besin değerlerinin oldukça yüksek olması birçok rahatsızlığa çare olabilir ve diyet yapan bireyler için de ara öğünler oldukça verimli geçirilebilir.

Günlük 100 gram tüketim ideal olmakla beraber kuru ya da yaş fark etmeksizin tüketebilirsiniz. Kayısı ve incirlerde kurutma esnasında bir miktar şekerlenme meydana gelir ve dolayısıyla kuru kayısı ve kuru incirin de besin değerleri yaş haline göre değişiklik göstermektedir. Örneğin; Yaş kayısı %1,4 protein, %11 karbonhidrat ve potasyum içerirken kuru kayısı ise %3,4 protein ve %63 karbonhidrat içermekle beraber mineral bakımından da zenginleşerek potasyum, demir, fosfor ve manganez içermektedir.
İncirin yaş ve kurusu için de aynı durum söz konusu olmaktadır. Kuru tüketilmesi durumunda besin değerlerinin artmasıyla kalori olarak da artış söz konusu olduğundan dolayı günlük 100 gramı geçmemek de oldukça faydalı olacaktır.

Bizler UFresh olarak sizlere tüm ürünlerimizi Uğur Soğutma güvencesiyle uygun ortamlarda muhafaza ediyor, sizin isteklerinize, arzularınıza her zaman en güzel şekilde cevap vermeyi, kusursuz hizmeti amaçlıyoruz.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)